Publikováno:

Vytvořili jsme nejlepší elektronickou službu v ČR v roce 2016

Aktuality

Projekt www.strategieholesov.cz získal významné ocenění "Nejlepší elektronická služba ČR pro rok 2016".

 

1. Jak myšlenka založit portál vznikla? Co Vás motivovalo?

Města a obce často tvoří strategie formou stostránkových publikací uložených v šuplících. Některé se na svých internetových stránkách pochlubí co bylo realizováno, v lepších případech na svých stránkách uvádí již schválené akce pro nejbližší období. Občan (i úředník) tak není do rozhodování do čeho investovat nikterak zapojen.

Veškeré investiční plány si navíc vyvíjí v čase, jsou upřesňovány, mění se termíny, důležitost a musí reagovat na možnosti využít dotační tituly. Papírová strategie je v tomto statická, ale on-line aplikace umožňuje jednotlivé akce rychle doplňovat o dodatečné informace.
Kromě zajištění aktuálnosti jsem si jist, že samotní občané vidí více než úzký tým zastupitelů a úředníků. Portál je otevřený a každý může zaslat svůj námět do čeho má město investovat, co opravit a zlepšit.

 

2. Jaké byly náklady na jeho pořízení a jak dlouho jeho příprava trvala?

Při tvorbě portálu jsem spojil pozici v zastupitelstvu Holešova a svoji pozici ve firmě Raab Computer, kde mimo jiné vyvíjíme weby, portály a e-shopy. Nápad a tvorba byla z vlastní iniciativy, proto ani Holešov nehradil vývoj portálu, jehož příprava zabrala 2 měsíce. Další čas zabralo naplnění.

 

3. Co vše portál "umí" a co městu přináší?

Webový portál je určen pro prezentaci a řízení rozvojových činností. Městům a obcím přináší:

  • přehled plánovaných a realizovaných investiční akcí;
  • prioritizace a kategorizace investic;
  • zapojení občanů do rozvoje města;
  • strategické dokumenty na jednom místě;
  • statistiky a aktuální informace pro představitele obcí a občany.

Portál nyní dokončujeme i pro město Rožnov pod Radhoštěm a zahrnuje i projektové řízení. Každá investice je rozdělena na dílčí úkoly, který má přiřazen zodpovědnou osobu, termín a „semafor“ splnění.

 

4. Jaký je ohlas holešovských občanů?

Postupně, a to i díky soutěži Zlatý erb, vzrostlo podvědomí o portálu a tím i zájem občanů zapojit se do utváření města. Bylo ze strany veřejnosti navrženo několik námětů, které byli již realizovány. Stejně důležité je vzbudit „nadšení“ mezi úředníky a vedením města. Pokud město přijme portál za svůj a pravidelně jej doplňuje, získá užitečný nástroj jak pro strategii, tak pro každodenní řízení jednotlivých projektů.

Kontakt

ozvěte se nám

Raab computer

Čs. Brigády 93

Bystřice pod Hostýnem, 768 61

tel.: 777 777 419

e-mail: raab@raab.cz

Poptávky

Ing. Martin Koplík

tel.: 777 552 947

e-mail: koplik@raab.cz